Z.Baumano modus vivendi
Į paskaitos patalpas buvo sunku įeiti. Pasitaikė vietoje pirkusių visas dvi lietuviškai išleistas knygas. Lrytas.lt maloningai pateikia Vilniuje vykusios paskaitos vertimą, kurį gana simboliška skaityti reklaminių skydelių mirgėjimo apsuptyje (išvengti jų galite skaitydami spausdinti skirtą versiją).
Žemiau - iš konteksto ištrauktos mintys, kurios, žinoma, atstoti visumos negali. Labiausiai iš jų visų man patiko paskutinė.
Mes visada galime padaryti daugiau. Kad ir ką darytume, lieka tas kartus jausmas, nuojauta, kad kažką be reikalo apleidome.
Kita vertus, mes beviltiškai ieškome pasiteisinimų. Labai retai sakome – nepadariau, nes nenorėjau. Mums daug labiau patinka sakyti, nepadariau, nes negalėjau. Taip sąžinė šiek tiek aptyla. Ne visiškai nutyla, bet tampa tylesnė.
Sakyčiau, kad optimistai yra žmonės, manantys, kad gyvename geriausiame iš įmanomų pasaulių, o pesimistai įtaria, kad šie optimistai gali būti teisūs.
Jie [žmonių santykiai] silpsta, jie trupa ir, visų pirma, praranda ilgalaikią perspektyvą, tampa epizodiški ir trumpalaikiai. Kai buvau jaunas, kaip jūs dabar, prisimenu, žmonės kalbėjo apie ryšį, įsigilinimą, nuodugnų žmogaus, su kuriuo palaikai santykius, pažinimą. Dabar populiariausias posakis, kurį tikriausiai vartojate labai natūraliai, yra „serfingas“.
Ji [žmonių santykių komercializacija] veikia kaip užburtas ratas. Kaip teigia nemažai šiuolaikinių mokslininkų, ji pati save skatina – ir ne tik save skatina, bet ir pati intensyvėja.
Mūsų laikais tapatybės problema yra ta, kad bandoma sujungti nesuderinamus dalykus. <…> norime lanksčių tapatybių. Norime turėti galimybę tapti kažkuo kitu. Kodėl? Aplink mus nuolat ir labai greitai keičiasi įvairios galimybės ir jei mes prisieksime ištikimybę vienai nekintančiai tapatybei, nebegalėsime perbėgti ten, kur žolė žalesnė.
Didysis britų sociologas Anthony Giddensas tai vadina grynaisiais santykiais. Jis, tiesą sakant, džiaugiais grynųjų santykių atsiradimu.
Kas tai yra grynieji santykiai? Tai santykiai be jokių papildomų sąlygų. Juos užmezgame tik dėl vieno tikslo, tikėdamiesi pasitenkinimo. Tikiesi, kad partneris, kaip ir prietaisas parduotuvėje, tave patenkins. Jei pasitenkinimo nėra – arba jis tapo toks įprastas, kad net nuobodu, nėra naujų pojūčių – nėra jokios priežasties, dėl kurios turėtum tęsti santykius.
Esama keistų tokio matavimo padarinių. Jei, pavyzdžiui, patenki į avariją ir tau prireikia brangaus gydymo, BVP auga. Šis žmogaus ir valstybės laimės indeksas pakyla. Tačiau tai vis vien didžiausias mūsų tikslas.
Troškimas trokšta troškimo. Ir vartojimo rinkos tikslas nėra patenkinti poreikius, bet kurstyti ir auginti troškimus.
Štai tokie, ponai ir ponios, mano manymu yra iššūkiai. Ir labai atsiprašau, bet esu per senas, kad galėčiau padėti jums juos išspręsti, nes man liko pernelyg mažai laiko čia. Bet mano kukli prognozė tokia, kad jūs greičiausiai susidursite su šiais iššūkiais ir prieštaravimais visu jų stiprumu. Šias gigantiškų mastų problemas turėsite išspręsti per savo gyvenimą.
Čia Kaune kita tematika vykusios paskaitos vaizdo įrašas.