Archive

Author Archive

Prasti tyrimai - kaip geras aidas

November 10th, 2010 moda No comments

R.Miliūtės laidoje “Teisė žinoti” ką tik susitikę vyrai aptarė dešinės dešinumo klausimus. Naujasis Delfi apžvalgininkas V.Laučius savo visiems žinomą požiūrį į dešiniuosius šįkart grindė rytoj Spinter tyrimų kartu su Delfi paskelbsimais apklausų rezultatais. Formuluotės suglumino.

Visada, o ypatingai šiandien, kai Lietuvos rinkos ir socialinių tyrimų asociacija (įsteigta spalio 21 d.) prisistatė visuomenei ir deklaravo visaip kaip ginsianti savo industrijos ir respondentų interesus, noriu atkreipti dėmesį / priminti, kad prasti tyrimai yra kaip geras aidas - ką šauksi - tą atlieps.

Noriu atkreipti visų žurnalistų, kurie noriai ima visų iš eilės tyrimų rezultatus (toks jų darbas), politikų, kurie jautriai reaguoja į kai kurių apklausų rezultatus  ir pačių tyrėjų, kurie momentais noriai formuluoja akivaizdžių atsakymų sulauksiančius klausimus, ir visuomenės dėmesį: požiūrio / nuomonės tyrimų rezultatų skelbimas užsuka naują ratą paveikdamas visuomenės nuomonę. Taigi, kiekvienas tendencingai suformuluotas klausimas didina netikrų vertinimų apimtis ir visuomenėje. Todėl būkime malonūs, ties kiekvienu klausimu išsiplakime griežtu tyrimo kokybės / klausimo korektiškumo / formuluotės paveikumo rimbeliu.

Pabaigai pagalvokime, kuris iš šių klausimų sugeneruos didesnį žiniasklaidos padengimą: Read more…

Rusija: “Žymusis deginantis lietuvių temperamentas”

November 4th, 2010 moda No comments

Būtent taip (”Знаменитый литовский жгучий темперамент”) visai Rusijos galybei praeitą šeštadienį Lietuvą televizijos čiuožimo projekte “Ugnis ir Ledas” atstovaujančius čiuožėjus Povilą Vanagą ir Agniją Ditkovskytę komentavo vedėja. Nuo kada mes tokie? Putinas laužia duoną, televizija reveransais svaidosi. Dabar ir suprasime, kokia išties didi ir dosni mūsų kaimynė Rusija (dar prašosi žodis “Motina”, bet lai lieka užskliaustuotas).

Galvoje pradėjo suktis Lietuvos įvaizdžio aspektai.

Bankai šiandien paskelbė apie lėšų srautus iš užsienio. Seimas šiandien priėmė kontraversiškai vertinamą Pilietybės įstatymą. Jei įstatymas vis gi įsigalios ir nereziduojančių piliečių skaičius pradės augti - itin kruopšiai turi būti elgiamasi su statistiniais duomenimis vardinant šalies tendencijas ir būtų dar intensyviau pradėta dirbti ties komunikacijos palaikymu su užsienyje gyvenančiais piliečiais, o tuo pačiu ir tautiečiais.

Prieš kelis mėnesius pradėtas leisti mėnraštis “IQ. The Economist” kokybiškais Vakarų skaistalais nudabino Lietuvos žiniasklaidos skruostus. Buvęs redaktorius pastarosiomis dienomis negaili spaudos ženklų tiems skaistalams bandyti nutrinti.

Lietuva “Doing Business 2011″ reitinge - 23-čioji su penkiomis įgyvendintomis reformomis. Puikiausiai. Kitais metais būsime dar aukščiau nes ką tik įsigaliojo galimybė steigti bendroves internetu. Būtent tokių paviršutiniškų rodiklių reguliavimu ir įmanoma lengva ranka pasikelti vietą reitinge. Prisiminkime Baltarusiją, kuri 2010 metų reitinge peršoko keliasdešimt pozicijų aukštyn (tiesa, šiemet krito keliomis), o gi viskas paprasta. Pateikiu ištrauką iš vienos mūsų atliktos Baltarusijos rinkos apžvalgos:

Didžiausias indėlis į pakilimą lentelėje tenka įmonės registravimo procedūros reformai. Baltarusija pakilo į septintą vietą peršokusi per 91 poziciją aukštyn. Teisės ministerija padarė savo darbą, bet tik iš dalies, nes verslo likvidavimas nebuvo modernizuotas. Pagal šį kriterijų Baltarusija liko 74 vietoje (2010 metais). Praktikoje 74 vieta reiškia, kad jei kada nors Jūsų verslo sėkmė priklausys nuo įmonės uždarymo sėkmingumo - Jums nepasiseks. Procedūros itin ilgai trunka ir brangiai kainuoja.

Ir vis gi, kodėl valdantiesiems nesinaudoti “Doing Business” vėduokle, kai verslas dvejoja, ar išties sąlygos verslui Lietuvoje geros? Štai Verslo žinios nepasikuklino: “Pasaulio banko žinia pasauliui: sąlygos verslui Lietuvoje pagerėjo“. Mėgsta tie mūsų žurnalistai perdėtus, kritiškumą pamirštančius džiaugsmus, kaip ir perdėtus liūdesius. Read more…

Tyrimas: informacijos apie atsinaujinančią energetiką trūksta, tačiau tikima, kad ji taps buitimi

October 20th, 2010 moda No comments

Šiandien paskelbtas mūsų atliktas tyrimas, kurio duomenimis, daugelis aukštesnes pajamas gaunančių individualių namų gyventojų suvokia alternatyviosios energetikos diegimo būtinybę: 87 proc. respondentų mano, kad alternatyvioji energetika po 15 metų bus artimas ir savaime suprantamas dalykas, o kas antras apklaustasis jau yra svarstęs šių sistemų įsidiegimą. Tačiau diegti alternatyviosios energetikos sistemas dar yra delsiama.

Daugiau nei 74 proc. apklaustųjų trūksta aiškios ir suprantamos informacijos apie alternatyviąją energetiką, taip pat daugiau nei 90 proc. sistemų įsirengimą paskatintų dalinis jo kompensavimas, o 73 proc. – galimybė pagamintą energiją parduoti elektros tinklams.

Trečdalis apklaustųjų mano, kad po 50 metų Lietuvoje nuo 50 iki 100 proc. namų bus naudojami alternatyvieji energijos šaltiniai. Svarbiausias respondentų nurodomas atsinaujinančios energetikos sistemų naudojimo veiksnys yra autonomiškumas ir nepriklausomybė nuo brangstančio tradicinio kuro: 4-5 balų skalėje šį kriterijų įvertino 94 proc. apklaustųjų. Taip pat svarbi yra nedidelė energijos kaina atsipirkus įrangai (81,7 proc.) ir ekologiškumas (80,8), o optimalus šių sistemų atsiperkamumo terminas – 6-10 metų (47 proc.). Vis dėlto neišprusimą energetiniais klausimais dar rodo tai, kad net 75 proc. respondentų šiuo metu neturi parengtų savo namų energetinio efektyvumo planų. Read more…

Įrašui apie tikrą absurdo teatrą sunku sugalvoti tinkamą pavadinimą

October 11th, 2010 moda No comments

Šiandien nuo ryto žiniasklaida vaitoja nedarbo rodikliu - 18,3 proc. 18,3 proc.?! Nurimkime, jis tikrai nėra toks didelis. Dalis tų procentų atstovų yra šešėlyje. Grįžo į vokelius arba tiesiog veža kontrabandą (vakar siūlė įvežtinio Jack’o už labai pigiai). Pasauli, ramiai, mums geriau nei rodo statistika!

Savaitgalį prie vieno sarkastiško intelektualaus, gausaus valgių ir gėrimų stalo buvo juokaujama, esą “jaunimo” kategorijos amžius vis didinamas, ir tuoj priartės prie pensijinio. Vadinasi nuolat būsime globojami ir remiami valstybės. Prie to paties stalo buvo džiaugiamasi, kad emigracija išvalė šalį nuo visokiausio plauko nevykėlių.

Ten pat buvo nuogastaujama, kad šalyje vargiai yra 20 proc. proto turinčių, įdomių žmonių. Kas atsitiko dėsniui? Juk jei jų yra bent 20 proc. - jie turėtų priimti 80 proc. Lietuvos ateitį kuriančių sprendimų. Protingi žmonės - tinkami sprendimai, tiesa? Kodėl tuomet ištisas naktis galime leisti su kvaituliu pasakodami kreivų ir absurdiškų sprendimų, kurie priimami valstybės institucijose atvejus? Read more…

Z.Baumano modus vivendi

October 4th, 2010 moda No comments

Į paskaitos patalpas buvo sunku įeiti. Pasitaikė vietoje pirkusių visas dvi lietuviškai išleistas knygas. Lrytas.lt maloningai pateikia Vilniuje vykusios paskaitos vertimą, kurį gana simboliška skaityti reklaminių skydelių mirgėjimo apsuptyje (išvengti jų galite skaitydami spausdinti skirtą versiją).

Žemiau - iš konteksto ištrauktos mintys, kurios, žinoma, atstoti visumos negali. Labiausiai iš jų visų man patiko paskutinė.

Mes visada galime padaryti daugiau. Kad ir ką darytume, lieka tas kartus jausmas, nuojauta, kad kažką be reikalo apleidome.

Kita vertus, mes beviltiškai ieškome pasiteisinimų. Labai retai sakome – nepadariau, nes nenorėjau. Mums daug labiau patinka sakyti, nepadariau, nes negalėjau. Taip sąžinė šiek tiek aptyla. Ne visiškai nutyla, bet tampa tylesnė.

Sakyčiau, kad optimistai yra žmonės, manantys, kad gyvename geriausiame iš įmanomų pasaulių, o pesimistai įtaria, kad šie optimistai gali būti teisūs. Read more…

Šiandien Vilniuje - Zygmunt Bauman paskaita!

September 30th, 2010 moda No comments

Šiandien, ketvirtadienį, 18 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) vyks Z.Baumano paskaita „Mes patys kaip vartojimo objektai“ („Selves as Objects of Consumption“).

Vizito organizatorius, prof. L.Donskis:

Kartu su Anthony Giddensu, Jürgenu Habbermasu ir Ulrichu Becku Z. Baumanas bene labiausiai paveikė nūdienos sociologiją ir socialinę filosofiją, o ypač - tapatybės bei savivokos diskursą. Visame pasaulyje jis pripažįstamas kaip vienas giliausių bei subtiliausių modernybės ir postmodernizmo interpretatorių.

Daugiau 15min rašinyje.

Prof. L.Donskiui už iniciatyvą Mediana skiria plius 100 taškų.

Veislinės katės maišuose, arba žemas IT raštingumas

September 28th, 2010 moda 3 comments

Naujo ekonominio sezono pradžią žymi padidėjęs neadresuotos reklamos srautas (ypač jei aktyvavote “catch all email” funkciją) ir hiperaktyvūs pardavimų vadybininkai. Įdomiausiais pokalbis pavyko su įmonių katalogą internete kuriančia kompanija. Ką jau čia, su Visalietuva.lt.

Šie, sakykim, “Lietuvos rinkos lyderiai” siūlė man katinų maišuose ir stebėjosi, kad jų nenoriu.

Siūlė daug gerybių - išplėstinę informaciją apie įmonę, aktyvuotą nuorodą į įmonės puslapį, o taip pat pirmąją vietą paieškos rezultatuose pagal pasirinktus raktažodžius. Visas paketas metams kainuoja tik apie 11 000 Lt. Plius PVM, žinoma.

Read more…

Ką suteikia ir ką atima žinojimas

September 1st, 2010 moda 2 comments

Sykį rugsėjo 1-osios šventėje būdama 12-tokė verkiau graudžiom ašarom. Verkiau žiūrėdama į pirmokus ir galvodama - Dievuliau, kiek šitoms nekaltoms sieloms reikės patirti! Kiek energijos skirti savo pozicijos užkovojimui, kiek pozityvios ir negatyvios bekovojant gauti. Visuomenė ir gražus, ir negražus darinys. Šiems kontrastams viename apibūdinti nerandu tikslesnio pasakymo nei iš gero britų filmo atėjęs “It always comes with the package”. Užtat kiek pirmų kartų laukia tų pirmokėlių!

Kalbant apie žinias, žinojimą - jie turi vieną keistą sąvybę: juos nebūtinai lydi paprasta žmogiška laimė ir ramybė. Minties neplėtosiu, paliksiu tai jums patiems šį lietingą vakarą.

O prasidedant naujam sezonui noriu palinkėti šilumos ir kiekvienam padovanoti po mažą apvalų veidrodėlį su lapeliu “Tavo gyvenimą kuria jis ir tik jis”. Pažiūrėkite į jį kaskart kai pradėsite burnoti ant prasto oro, valdžios, vis neatsigaunančios rinkos, prisiimtų paskolų ir ligų.

Žinojimas, kad savo pasaulį susikūri pats išlaisvina ir nuspalvina. To ir linkiu.

Ar išties “fiktyvios” Facebook grupės yra fiktyvios?

July 8th, 2010 moda 3 comments

Šiandien Delfi publikuoja reklaminį rašinį apie “fiktyvias” Facebook grupes. Cituojamasis teisus sakydamas, kad “beveik niekas neskaito taisyklių, ir nepasidomi, kas yra grupės autoriai, ir kokie jos tikrieji tikslai”. Bet konceptualiai nenoriu sutikti, kad jos “fiktyvios”. Pagal šią logiką - kažkas lyg ir yra nusprendęs, kas yra tos grupės. Bet ar išties galima jas apibrėžti, kaip oficialių organizacijų, prekės ženklų buriamas grupes? Nemanau. Grupė yra tai, kas buria.

Vienam projektui analizavome Facebok grupių sąrašą. Gausiausios, pagal tokią logiką, visos yra “fiktyvios”:

  • Nemokami marškinėliai (daugiau nei 100 000 narių);
  • Laimėk kelionę į JAV - 2 savaitės x 2 asmenys vasarą. Data derinama!!! (beveik 80 000 narių);
  • Laimėk kelionę į Egiptą 2 asmenims (72 000 narių);
  • Nemokamas savaitgalis Jungtinėje Karalystėje (58 000 narių);
  • Noriu nemokamo pakvietimo (45000 narių);
  • ir t.t.

Kuo jos fiktyvios? Krūvos narių. Fanų puslapių topuose irgi panašių grupių gausa.

Žemiau kelių su Facebook kaip marketingo priemone dirbančių specialistų komentarai, pateikti specialiai Medianai: Read more…

Vasaros gyvenimo detalės

July 7th, 2010 moda 1 comment

Dažnai burbu apie visuomenės kaip struktūros nesusipratimą. Bet pastaruoju metu daug gražių jos apraiškų teko stebėti. Štai Zita Kelmickaitė reportaže rodė kaimo bendruomenių suvažiavimą. Pamažu stiprėja nevyriausybinis Lietuvos sektorius. Gražu. Sekmadienį stebėjau tuoktuves bažnyčioje. Susitinka du individai, gyvena kompromisuose, prisižada amžina meile, bendruomenė iškėlusi rankas laimina. Gražu. Sėdi paryčiais 16 aukšte, žiūri į ūkanotas Vilniaus šviesas, kiekviena švieselė - žmogus. Susibūrė į vieną vietą, gyvena, dalinasi energija. Gražu. Nuostabu netgi, sakyčiau.

Puikusis Vilnius per ilguosius savaitgalius taip ištuštėja, kad net turistai pasimeta. Kaip Romoje rugpjūčio mėnesį. Manau, kad jis (Vilnius) jaučiasi kaip kokia daugiavaikė motina - mylimi tie vaikai, bet be jų kartais pailsėti taip ramu ir gera. Pakvepuoja miestas, atsinaujina ir su nauju meilės pliūpsniu pasitinka sugrįžtančius vaikus.

Šiandien gatvėje susidūriau su nauja išmaldos prašymo metodika. Lietuvis jaunuolis, lenkų turistams rodė sutvarstytą savo koją ir suvietinta lenkų kalba aiškino, kad “čia, Lietuvoje, mums lenkams tokios procedūros kainuoja net 550 Lt - sušelpkite saviems”.

Sklinda kalbos apie D.Grybauskaitės bauginantį skambutį A.J.Bačkiui, esą, kad jau atsisakė A.M.Brazauską įsileisti į Katedrą, bandė užhipnotizuoti, kad pamirštų žemės grąžinimo ir kitus aktualius klausimus.

Anądien su draugu kalbėjome apie tai, kad ateina akimirka, kai visos problemos pasidaro menkos, nes visos jos vienaip ar kitaip išsprendžiamos. Suvoki ir palengvėja. Tiesa sudėtingiau su tomis, kurios susijusios su žmonėmis, jų lūkeščiais, įnoriais, užsispyrimais ir kitokiu gyvenimo jutimu.

Sekmadienį paėmiau paskaitinėti IQ. Fantastiškas žurnalas, toks gaivus, kitoks. Bent forma. Ir paskaityti yra ką. Giriu. Reikia nusipirkti naują numerį. Bet gal gaivu buvo, nes varčiau stogo terasoje. Gal. Read more…