Home > Metodai, aktualijos > Prasti tyrimai - kaip geras aidas

Prasti tyrimai - kaip geras aidas

November 10th, 2010 Renata Leave a comment Go to comments

R.Miliūtės laidoje “Teisė žinoti” ką tik susitikę vyrai aptarė dešinės dešinumo klausimus. Naujasis Delfi apžvalgininkas V.Laučius savo visiems žinomą požiūrį į dešiniuosius šįkart grindė rytoj Spinter tyrimų kartu su Delfi paskelbsimais apklausų rezultatais. Formuluotės suglumino.

Visada, o ypatingai šiandien, kai Lietuvos rinkos ir socialinių tyrimų asociacija (įsteigta spalio 21 d.) prisistatė visuomenei ir deklaravo visaip kaip ginsianti savo industrijos ir respondentų interesus, noriu atkreipti dėmesį / priminti, kad prasti tyrimai yra kaip geras aidas - ką šauksi - tą atlieps.

Noriu atkreipti visų žurnalistų, kurie noriai ima visų iš eilės tyrimų rezultatus (toks jų darbas), politikų, kurie jautriai reaguoja į kai kurių apklausų rezultatus  ir pačių tyrėjų, kurie momentais noriai formuluoja akivaizdžių atsakymų sulauksiančius klausimus, ir visuomenės dėmesį: požiūrio / nuomonės tyrimų rezultatų skelbimas užsuka naują ratą paveikdamas visuomenės nuomonę. Taigi, kiekvienas tendencingai suformuluotas klausimas didina netikrų vertinimų apimtis ir visuomenėje. Todėl būkime malonūs, ties kiekvienu klausimu išsiplakime griežtu tyrimo kokybės / klausimo korektiškumo / formuluotės paveikumo rimbeliu.

Pabaigai pagalvokime, kuris iš šių klausimų sugeneruos didesnį žiniasklaidos padengimą:

1. Kaip manote, ar dabartinė Vyriausybė deda pastangas tam, kad žmonėms būtų geriau?

tikrai taip /taip /ne /tikrai ne / nežinau

2. Kaip manote ar dabartinė Vyriausybė (kuri gyventojams vis didina mokeščių naštą, nedaro nieko, kad mažėtų šildymo kainos, mažina socialines išmokas) deda pastangas tam, kad žmonėms būtų geriau?

tikrai taip /taip /ne /tikrai ne / nežinau

O kuris sugeneruos objektyvesnius rezultatus?

Žinoma, suformulavimas čia grubus, siekiant pabrėžti mintį. Padirbėjus galima išgauti tobulesnį, bet mintis aiški, tiesa?

Žinote, pats apklausos vykdymas turi potencijos sugriauti žmonėms karjerą. Kaip manote, kokį poveikį asmeninei politiko X (baisu net pavyzdžiui parinkti konkretų žmogų) karjerai turėtų vykdymas masinės apklausos ir vėliau jos rezultatų skelbimas, jei joje būtų užduodamas tik vienas klausimas:

Ar girdėjote gandus, kad ponas X, kandidatuojantis rinkimuose į Vilniaus miesto Savivaldybę, yra užfiksuotas išeinantis iš bloga reputacija garsėjančio Vilniaus buto kartu su kitais dviem vyrais ir vedinas maža mergaite, kuri, manoma, nėra jo dukra?

taip / ne / ne, bet dabar žinosiu

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.